Základná škola, M. Rázusa 1672/3 Zvolen

Kontakty

Informácie pre rodičov

Na stiahnutie

Profilácia školy

Aktivity

Súťaže

Žiacka knižka

Žiacke práce

Integrácia žiakov

Výchovné poradenstvo

Školský psychológ

Sociálny pedagóg

Projekt Comenius

Školský časopis

Školský klub

Školská jedáleň

Objednávanie stravy

Naše triedy

Zverejňovanie dokumentov

Ochrana osobných údajov

Transparentná škola

Pracovné ponuky


OZ Rodičia a priatelia 6.ZŠ

domov

Hasiči Zvolen (2019)

Ako žiaci 9.D triedy sme sa zúčastnili návštevy na hasičskej stanici vo Zvolene. Veľmi sme sa tam tešili, pretože sme sa mohli pozrieť do zabehnutého dňa hasičov, ktorý sa len tak ľahko nedá vidieť.

OR-HaZZ vo Zvolene je okresným riaditeľstvom. Je to postavená budova na Lieskovskej ceste, neďaleko sa nachádza Lieskovec.

Po príchode nás privítal a celý čas sprevádzal (práporčík) Lukáš Poništ, ktorý robí hasiča 10 rokov. Ukázal nám zásahové vozidlá a ich jednotlivé vybavenia, taktiež sme sa mohli pozrieť na operačné stredisko, kde denne prijímajú telefonáty k zásahu a dokonca tam majú aj miestnosť odkiaľ sa robia vstupy do televízie.

Hasiči vo Zvolene sa delia na smeny A,B,C, každá trvá 24 hodín . Svoju smenu začínajú o siedmej hodine rannej. V pohotovosti sú každý deň a dokonca, keď im vychádza služba na sviatky, tak aj tie trávia spolu v hasičskej stanici. Strojníci si skontrolujú všetku techniku vysielačky a agregáty. Hasiči zasahujú pri autonehodách, požiaroch chemických haváriách, ale taktiež aj pri povodniach , popadaných stromoch atď. Potom nám Lukáš predstavil ďalšieho člena HaZZ vo Zvolene, vodiča Silva. Silvo robí vodiča hasičských áut nad 16 ton. Hasiči musia byť oblečený v zásahovom obleku a sedieť v aute do jednej minúty.

Beseda
jeden z chemických zásahov v Žos Zvolen

Ako sme sa dozvedeli, tak najviac výjazdov majú k autonehodám.

Pýtate sa, či sa tam nachádza tyč, po ktorej sa spúšťajú z vyššieho poschodia nižšie? Samozrejme, že sa tam nachádza a sami sme si to aj pár krát vyskúšali. Pán Lukáš nám povedal, že jeho najťažší výjazd bol požiar strechy na Balkáne, alebo nehoda kamiónu s autobusom medzi Banskou Bystricou a Zvolenom.

Hasiči Zvolen

Juraj Weigner a Jaro Giertl